Twój smartfon pomoże Ci w nauce – najlepsze aplikacje dla uczniów

Smartfon to nie tylko rozrywka - dostęp do portali społecznościowych, kontakt ze znajomymi, granie w gry, oglądanie filmików na YouTube czy zdjęć śmiesznych kotów. Może doskonale służyć jako pomoc w nauce i organizacji szkolnego  czasu. W urządzeniu, które praktycznie każdy nosi ciągle przy sobie mamy nie tylko szybki dostęp do potrzebnych informacji w każdym momencie, ale też wiele aplikacji, wśród których znajdziemy też te przydatne w szkole. I oczywiście książki czy lektury szkolne, można również poczytać (lub posłuchać ich) na telefonie. 

W nowym roku szkolnym warto więc używać swojego smatfona bardziej świadomie, jako narzędzia, które pomoże w nauce. Przedstawiamy przegląd aplikacji i możliwości w smartfonach, które pomogą zdobyć lepsze oceny. 

Plan lekcji 

Plan lekcji to podstawowe narzędzie każdego ucznia, zwłaszcza na początku roku szkolnego. Kolorowe kartony z dniami tygodnia do wypełnienia są dobre dla uczniów pierwszych klas podstawówki, a zwykłą kartkę można łatwo zgubić. Znacznie prościej skorzystać z planu lekcji, który zawsze jest pod ręką – w twoim telefonie. Mamy do wyboru klika rożnych aplikacji. Popularna i ciekawą propozycją jest Plan lekcji  (Ideal Media) aplikacja pokazująca plan zajęć w kolorowych blokach. Tworzenie swojego harmonogramu jest bardzo proste i intuicyjne ponieważ w aplikacji są dostępne gotowe bloki z nazwami przedmiotów oraz predefiniowane godziny, które wystarczy tylko nanieść na swój harmonogram.

Kolejna propozycja to Timetable – estetyczna aplikacja do organizowania szkolnego oraz uniwersyteckiego życia. Można w niej zapisać nie tylko plan zajęć ale też wszystkie zadania od prac domowych do egzaminów. Wystarczy, zapisać je raz, ponieważ Timetable obsługuje synchronizację na wszystkich urządzeniach z Androidem. Świetną i bardzo przydatną dla wielu uczniów będzie opcja automatycznego wyciszania telefonu – jeśli często zapominasz to zrobić na czas lekcji, aplikacja zrobi to automatycznie. I dodatkowo dla zapominalskich Timetable posiada funkcję powiadomień o lekcji o zadaniach na kolejny dzień.

Dobre notatki to podstawa 

Pożegnaj notatki na kartkach, przechowywane w różnych miejscach, pisane odręcznie, które trudno odczytać i zdjęcia notatek w telefonie. Aby lepiej zorganizować swój czas i naukę, z pomocą przychodzi twój smartfon i dwie bardzo dobre, popularne i często polecane aplikacje. 
Evernote – bardzo przejrzysta aplikacja, cyfrowy notatnik i podręczny edytor tekstów, który pozwala na tworzenie notatek w wielu formatach - tekst, grafika, zdjęcia, dźwięki, filmy, pliki PDF, wycinki z internetu. Można do nich dodawać załączniki, komentarze, organizować w notatniki czy listy zadań i przesyłać do kalendarza. Evernote daje możliwość synchronizowania i komentowania treści między wieloma urządzeniami – można zsynchronizować swój komputer, telefon i tablet - zacząć pracę na jednym urządzeniu i kontynuować na innym. Przydatną funkcją jest też ustawianie przypomnień oraz możliwość udostępniania. 
OneNote – aplikacja od Microsoft to świetne narzędzie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Wygląda jak notes ale przenosi znany, fizyczny segregator z trzema kołami w erę cyfrową. Łatwo można sporządzić w niej notatki podczas zajęć, mieszając tekst, pismo odręczne i wycinki z Internetu. Świetnie sprawdza się w zadaniach kreatywnych, dzięki takim funkcjom jak burze mózgów czy rysowanie mapy myśli. Zapiski można łatwo rozdzielić według przedmiotu szkolnego czy tematu tematu w szkole, używając sekcji i stron, a za pomocą tagów można oznaczać etykietami listy zadań do wykonania. 
OneNote synchronizuje notatki na wszystkich urządzeniach i współdziała z innymi aplikacjami Microsoft Office, takimi jak Excel i Word. Bardzo przydatną funkcją jest znaczek OneNote, pozwalający na błyskawiczne utworzenie notatki - znaczek wyłania się na ekranie i pozwala szybko zapisać przemyślenia w trakcie rozmowy telefonicznej, surfowania w Internecie lub dowolnych innych zajęć.


Matematyka niestraszna z aplikacją

Dla wsparcia w nauce matematyki, mamy do dyspozycji wiele aplikacji. Przede wszystkim znajdziemy kalkulatory, takie jak  Swipe Calculator w którym dodajemy, odejmujemy, mnożymy szybkimi gestami czy MyScript Calculator, którego interfejs przypomina kartkę papieru, a w samej aplikacji możemy pisać ręcznie. Program rozpoznaje pismo, konwertuje równania w komputerowe cyfry i podaje rozwiązanie.

Inne pomocne w nauce matematyki aplikacje to: 
xGraphing służący do bardzo szybkiego rysowania wykresów funkcji matematycznych. Mozna to zrobic na dwa intuicyjne sposoby: ręcznie wprowadzić wzór funkcji i wykres zostanie wygenerowany automatycznie, albo najpierw nanieść punkty na wykres, a aplikacja wyświetli gotowy wzór. Aplikacja oferuje wszystkie najbardziej popularne funkcje matematyczne oraz operatory takie jak: sinus, cosinus, tangens, wartość bezwzględna, funkcja eksponencjalna, arcus sinus, arcus cosinus, arcus tangens, logarytm oraz pierwiastek i operatory: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, potęgowanie. Całości dopełniają dodatkowe funkcje oraz intuicyjny interfejs użytkownika: 
- poruszanie/przybliżanie widzialnego obszaru układu współrzędnych przy pomocy gestów 
- interaktywna lista funkcji umożliwiająca zaznaczanie funkcji, edycję funkcji, przesunięcie funkcji o wektor oraz usuwanie ich
- okno ustawiania widzialnego obszaru układu współrzędnych.

Photomath - narzędzie do szybkiego obliczania różnych wzorów, które pomoże rozwiązać lub sprawdzić zadanie domowe. Umożliwia błyskawiczne zeskanowanie wydrukowanego albo napisanego odręcznie równia albo wpisanie go i edytowanie za pomocą kalkulatora naukowego. Photmath rozkłada każde równanie na proste, łatwe do zrozumienia kroki i pokazuje w jaki sposób można dojść do wyniku, a więc jakich wzorów i sposobów użyć. Przedstawia też zawsze alternatywny zapis rozwiązania w systemie ułamkowym lub dziesiętnym. Ponadto Photomath ma jeszcze jedną, bardzo przydatną funkcję. Za pomocą aparatu w smartfonie można zeskanować równanie

A jeśli nie umiesz rozwiązać zadania, zawsze możesz skorzystać z pomocy innych - zrób jego zdjęcie za pomocą aplikacji snapSchool, podepnij je w odpowiednim dziale programu, aby otrzymać rozwiązanie od innych użytkowników.

Nie zaśpij do szkoły

Na koniec warto wspomnieć o aplikacjach budzika. Co prawda każdy posiada budzik w telefonie, ale czasem to nie wystarcza, zwłaszcza kiedy trzeba wstać wcześnie, a na pierwszej lekcji jest szczególnie nielubiany przedmiot. Uczniowie, którym takie poranki nie są obce, mogą skorzystać z aplikacji Budzik Puzzle, w którym nie przestanie dzwonić alarm, dopóki nie wykonamy jakiegoś zadania. Może to być działanie matematyczne, znalezienie wyjścia z labiryntu, powtórzenie sekwencji pojawiających się na ekranie symboli, czy przepisanie ciągu znaków. Dla każdego z tych zadań możemy ustawić stopień trudności i dla każdego alarmu przypisać inne zadanie.

To tylko niektóre z wielu dostępnych aplikacji. Która z nich jest najbardziej przydatna? A może którejś używacie? Ten krótki przegląd aplikacji możecie potraktować jako inspirację do szukania najlepszych narzędzi dla siebie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz